بازار بزرگ تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده‌ آجری جهان است و یکی از شاهکارهای معماری ایرانی محسوب میشود. این بازار از بازارچه ‌ها، دالان‌ ها، تیمچه‌ ها، سراها و کاروانسراهای متعددی تشکیل شده و تیمچه‌ مظفریه یکی از مهم ‌ترین قسمت‌های این بازار است. تیمچه‌ مظفریه محل خرید و فروش فرش‌ تبریز است و با ورود به آن، به دنیای فرش ‌های ابریشمی اصیل و ارزشمند قدم می‌ گذارید. در یک کلام، بازار مظفریه بهشت فرش ایران است. تیمچه مظفریه معروف ترین بخش بازار تبریز است و از مهمترین و زیبا ترین بخش های بازار تاریخی تبریز است.

بامارو سفر

تیمچه مظفریه

تیمچه مظفریه که در زمان ولیعهدی مظفرالدین میرزای قاجار به سال یک هزار و سیصد و پنج هجری قمری ساخته شد بانی آن « حاج شیخ محمد جعفر قزوینی » از بازرگانان تبریز بوده است. با توجه به اینکه هر بنای نوبنیادی در تبریز اگر مورد توجه ولیعهد وقت قرار می گرفت بایستی آن را به ولیعهد پیشکش می کردند این بازرگان کاردان نیز بنا را به نام مظفرالدین میرزا، مظفریه نامید که مورد تحسین ولیعهد قرار گرفت و از تصاحب و تملک آن خودداری کرد. در حال حاضر تیمچه مظفریه یکی از مراکز عمده تجارت و صدور فرش آذربایجان و ایران است از شهرتی جهانی دارد. اگر می‌خواهید خانه‌های خود را زیبایی فرش ایرانی و تبریز زینت دهید، در این تیمچه می‌توانید هر آن چه را که می‌خواهید پیدا کنید.

تیمچه مظفریه

ویژگی های ظاهری تیمچه مظفریه

از ویژگی‌های معماری تیمچه مظفریه می‌توان به سقف بلند، پنجره‌های کوچک و بزرگ سفید و رنگی در حاشیه‌ها و وسط سقف و همچنین ردیف‌های منظم حجره‌ها که کنار یکدیگر کشیده شده‌اند، اشاره کرد. این تیمچه دو طبقه دارد که هر طبقه آن بیست و شش حجره فرش فروشی را در خود جای داده است. در هر سمت راهروی عریض تیمچه ۱۳ حجره قرار گرفته‌اند. راه ورودی طبقه همکف به طبقه‌ بالا از گوشواره‌های تیمچه است که کمی جلوتر از درب‌های اصلی قرار داد. در طبقه همکف اغلب فروشندگان فرش حجره دارند و حجره‌های طبقه‌ بالا بیشتر به کارهای جانبی مانند طراحی قالی و رفوگری اختصاص داده شده است. در این طبقه می‌توانید ماهرترین رفوگران قالی و تابلو فرش، رنگ شناسان، رنگرزان و طراحان قالی را بیابید.

تیمچه مظفریه

شکل و ساختار تیمچه تقریبا از دوران بنای آن تغییری نکرده و دو در چوبی بزرگ در دو طرف آن به روی تالاری با سقف بلند و چند گنبد پنجره‌دار باز می‌شود. این تیمچه به قیز “بستی بازار” و “تلیسچی بازار” راه دارد. امروزه تیمچه مظفریه به بازار فرش تبریز تبدیل شده و محل خرید، فروش و خدمات مرمت انواع قالی و تابلو فرش‌های نفیسی است که با هنرمندی قالیبانان تبریز به تصویر کشیده شده‌اند و خانه‌های مردم را با گل‌های رنگارنگ و نقش‌های اصیل ایرانی می‌آرایند.