آشنایی با فرهنگ مردم گرجستان

فرهنگ مردم گرجستان چگونه است؟

یکی از کشورهایی که پیش‌تر نیز مورد توجه مسافران ایرانی بود و حالا هم مدتی است لغو روادید کرده، کشور زیبای گرجستان است. قبلاً شرح مفصلی از این کشور، جاذبه‌های گردشگری و شهرهای مهمش تقدیم شما کرده‌ایم. در این مطلب قصد داریم شما را کمی با فرهنگ و خلق‌وخوی مردم خونگرم و مهمان‌نواز این کشور آشنا کنیم. با بامارو سفر همراه باشید. جهت مشاهده تور نوروزی گرجستان کلیک کنید.

اولین و مهم ترین ویژگی فرهنگ مردم گرجستان که در سفر به این کشور حتماً لمس خواهید کرد، مهمان نوازی گرم آن ها است. گرجی ها، مهمان را چون هدیه ای عزیز می دانند و خوشنودی و رضایت مهمان، برایشان مهم ترین مسئله است. فقط کافی است به یکی از شهرهای کوچک یا روستاهای این کشور سفر کنید تا این احساس به شما دست دهد که به مهمانی اقوام خود رفته اید.

فرهنگ مردم گرجستان

فرهنگ مردم گرجستان به گونه ایست که همیشه هنگام ملاقات، دست می دهند و در حالی که لبخند می زنند، به شما سلام (Gamarjoba) می کنند. گرجی ها به افراد مسن، بسیار احترام می گذارند و اگر قرار باشد خانواده ی خود را به شما معرفی کنند یا به شما و همسفرهایتان سلام کنند، از افراد مسن تر شروع می کنند. گرجی ها فقط دوستان نزدیک و افراد خانواده ی خود را با نام کوچک صدا می زنند؛

در غیر این صورت، کلمات آقا (Batono) و یا خانم (Kalbatono) را بلافاصله بعد از اسم اشخاص به کار می برند. در مکالمه و گفتگو، حفظ ارتباط چشمی بسیار مهم است. گرجی ها قطع ارتباط چشمی را به معنی کتمان حقیقت تلقی می کنند. سعی کنید در طول مسیر خود با مردم ارتباط برقرار کنید و هرچقدر هم که شده، کوتاه با آن ها صحبت کنید. اینکه ببینند شما با مردم صحبت می کنید، لبخند می زنید و رفتار گرمی دارید، باعث می شود گرجی ها شما را یکی از خودشان بدانند.

آب و هوای گرجستان

سرزمین گرجستان از دید اقلیمی منحصر به فرد است، یعنی هر چهار فصل سال دیده می شود. بطوریکه در یک زمان در کناره های دریای سیاه هوای تابستانی در میان نخل های حکم فرماست؛ در تپه ماهورهای پایکوهی، رویش علف های تازه و گل های بهاری، همچنین در کوهستان، مه غلیظ همچون ابری که با ریزش برف و باران همراه است وجود دارد.

فرهنگ مردم گرجستان

اما کوه های قفقاز بزرگ همچون قازبگی و دیگر کوه ها، از برف ضخیم پوشیده شده اند. در مجموع آب و هوای گرجستان تابعی است از موقعیت جغرافیایی این سرزمین، توده های هوای اشباع شده از بخارات آب دریای سیاه از سمت غرب وارد دالان قفقاز و در گرجستان غربی باعث بارندگی متناوب می شود و با از دست دادن نسبتی رطوبت از رشته کوه های سورامی، مسختی و ارسیانی وارد گرجستان شرقی می شود. شاید به همین دلیل است که گرجستان شرقی بارندگی کمتری را دریافت می کند و آب و هوای آن خشک تر است.

مذهب مردم گرجستان

غالب دین رایج در این کشور، دین مسیحیت و شاخه ارتدکس می باشد. بعد از مسیحیت، در گرجستان دین اسلام بزرگترین اقلیت مذهبی می باشد که این جمعیت مسلمان را به طور غالب از آذربایجانی های گرجستان و سایر اقوام در این کشور من جمله آجاریا متشکل می گردد. بعد از مسلمانان ، جمعیت ارتدکسی روسی و البته بعد آن ارامنه ، ژرمن های پروتستانی و آپوستولیک ها از دیگر اقلیت ها مذهبی در کشور گرجستان می باشند.

فرهنگ مردم گرجستان

مهمان نوازی بسیار صمیمانه آن ها

 • دعوت های رخدادهای فرهنگی را بپذیرید؛ به خصوص اگر این دعوت ها از جانب خانواده میزبان یا همکاران شما باشد. به خاطر داشته باشید که گرجی ها بسیار میهمان نواز هستند و حضور شما را به عنوان نماد موفقیت می بینند.
 • جامعه گرجستان یک جامعه سلسله مراتبی است. افراد بسته به سن، موقعیت و قدرت شان لایق احترام هستند. از آنهایی که در راس این هرم هستند انتظار می رود تا برای کل گروه تصمیم بگیرند؛ تصمیماتی که برای گروه شان بهترین تصمیم است.
 • جلسات اغلب طی نهار یا شام صورت می پذیرد. طی این مدت به میزبان گرجی خود اجازه دهید تا در مورد شما بیشتر بداند. از میز شام تان لذت ببرید. صرف غذا زمانی را برای با هم بودن و لذت بردن از حضور یکدیگر فراهم می کند.
 • کارت های ویزیت بدون هیچ تشریفات رسمی مبادله می شوند. اگر یک سمت کارت ویزیت خود را به زبان گرجی یا روسی ترجمه کنید، قطعا تاثیر مثبتی بر مخاطب خود خواهید گذاشت.
 • معرفی افراد در شروع جلسات یک امر معمول است. در این معرفی ها عموما سعی می شود ابتدا افراد ارشد معرفی شوند؛ گرچه زنان ابتدا معرفی می شوند. آماده باشید که در شروع جلسه خلاصه ای از پیش زمینه، تجربه و هدف کلی ملاقات با شما با مدعوین در میان گذاشته شود.
 • گرجی ها از اظهار احساسات خود هراسی ندارند. اگر آنها خشم و ناامیدی خود را نشان دهند، شگفت زده نشوید.
 • به طور مشابه گرجی ها می توانند سخنرانان برانگیزنده ای باشند. زمان صحبت در مورد یک موضوع، ممکن است تون صدایشان یا حالات دستشان تغییر کند.
 • ساعات باز شدن ادارات دولتی در گرجستان از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر است. بخش های خصوصی معمولا شنبه ها باز هستند.

آداب و رسوم هدیه دادن

 1. همانند بیشتر اروپایی ها، کادوها در جشن تولد و سالروز میلاد مسیح داده می شود.
 2. لازم نیست کادو گران قیمت باشد.
 3. به هنگام دعوت شدن به منزل یک گرجستانی، با خود گل یا شکلات ببرید.

آداب غذا خوردن

فرهنگ مردم گرجستان

 1. عموما با آرامش و بدون هیچ عجله ای غذا می خورند.
 2. غذا خوردن بهانه ای است برای لذت بردن از کنار یکدیگر بودن.
 3. میزبان به راحت بودن، رضایت و پذیرایی مناسب از مهمان توجه خاصی دارد.
 4. در صورت امکان تمام غذای موجود در سفره را بچشید.
 5. به مهمان حداقل سه بار غذا تعارف می شود و در صورتی که هر بار غذا بکشد، میزبان خوشحال خواهد شد.
 6. اگر قرار شد در سفر با تور گرجستان ، مهمان سفره ی گرجی ها باشید، حتماً یک هدیه ی کوچک با خود ببرید. اگر دسته گل بردید، مراقب باشید که تعداد گل ها فرد باشد، تعداد زوج مخصوص مراسم ترحیم است.
 7. اگر هنگام صرف غذا، صاحب خانه به شما اصرار کرد، ناراحت نشوید. گرجی ها دوست دارند تمام تلاششان را بکنند تا به شما خوش بگذرد. سعی کنید تا جایی که می توانید، هرچقدر هم کم، از همه ی غذاهای روی میز میل کنید.
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *